Invest In Łomża

Dlaczego Łomża?

Lokalizacja

Łomża to 60-tysięczne miasto położone w północno wschodniej Polsce na obszarze tzw. Zielonych Płuc Polski, w granicach administracyjnych województwa podlaskiego. Miasto na prawach powiatu, stanowi jeden z trzech głównych ośrodków gospodarczych, kulturalnych i akademickich regionu.

Miasto położone jest w połowie drogi pomiędzy Warszawą oraz wschodnimi i północnymi granicami kraju i Unii Europejskiej, na skrzyżowaniu dróg krajowych DK61 i DK 63, przy drodze ekspresowej nr S61, która stanowi część międzynarodowej trasy E-67 Via Baltica, prowadzącej z Berlina przez Warszawę do Helsinek.

Odległość zarówno od stolicy kraju jak i północnych i wschodnich granic Polski oraz wschodniej granicy Unii Europejskiej wynosi tylko 150 km.

Przejście graniczne w Kuźnicy Białostockiej i Ogrodnikach.

Najbliższe porty lotnicze:

Warszawa  – Międzynarodowy Portu Lotniczy im. Chopina – 150 km

Modlin – 140 km

Olsztyn-Mazury (Szymany)  110 km

Odległości od innych miast:

Warszawa – 90 minut

Białystok – 50 minut

Lublin – 200 minut

Olsztyn – 120 minut

Suwałki – 100 minut

Kuźnica – przejście graniczne – 110 minut

Budzisko – przejście graniczne – 120 minut

Gospodarka

Położenie Łomży w rejonie tzw. Zielonych Płuc Polski sprzyja rozwojowi przemysłu nieuciążliwego ekologicznie. Wiodącą branżą jest szeroko rozumiana branża przetwórstwa rolno-spożywczego. W Łomży i bezpośrednim sąsiedztwie mają swoją siedzibę zakłady produkcyjne będące liderami w branży przetwórstwa spożywczego.

Działają tutaj największe w kraju zakłady produkujące skrobię ziemniaczaną , mleczarnia, browar, producenci żywności funkcjonalnej i komponentów do żywności.

Wiele firm z branży spożywczej wprowadza nowe technologie i produkty unikalne na skalę kraju, czy Europy m.in. w oparciu o współpracę z łomżyńskimi uczelniami. Produkty tych firm uzyskują nagrody i wyróżnienia z uwagi na ich wysoką jakość i niepowtarzalne walory smakowe.

Położenie w połowie drogi pomiędzy Warszawą oraz wschodnimi i północnymi granicami kraju i Unii Europejskiej, na skrzyżowaniu dróg krajowych DK61 i DK 63, przy drodze ekspresowej nr S61, która stanowi część międzynarodowej trasy E-67 Via Baltica, sprzyja lokowaniu inwestycji z branży TSL.

Doskonałe warunki do rozwoju w oparciu o dostępną bazę surowcową znalazły w Łomży również firmy budowlane oraz z branży meblowej czy energetycznej. Potencjał intelektualny wykorzystują prężnie działające firmy z branży IT. 

Łomża jest subregionalnym centrum gospodarczym, edukacyjnym i kulturalnym. Łomżyńscy przedsiębiorcy to liderzy innowacji i eksportu w regionie.

Miasto wyróżnia wysoka aktywność przedsiębiorcza, szczególnie w sektorze średnich przedsiębiorstw. W strukturze łomżyńskiej gospodarki MŚP stanowią około 99,95 % wszystkich przedsiębiorstw.

Łomża tworzy przyjazny klimat dla lokalnych przedsiębiorców i potencjalnych inwestorów.

To system ulg i zwolnień oferowanych w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Przedsiębiorcy lokujący swoje inwestycje na terenie miasta Łomży mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego przez okres 15 lat. Uzyskując decyzję o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji mogą skorzystać ze zwolnień obowiązujących w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Dodatkowo miasto oferuje zwolnienie z podatku od nieruchomości na okres 3 lat.

To również platforma dialogu pomiędzy administracją i biznesem podczas śniadań biznesowych, gdzie przy porannej kawie, omawiane są sprawy dotyczące lokalnych przedsiębiorców oraz ich oczekiwań wobec lokalnego samorządu. Ich celem jest usprawnienie przepływu informacji pomiędzy administracją a biznesem , integrację środowiska przedsiębiorców oraz networking. Szczególnym powodzeniem cieszy się marcowa odsłona wydarzenia np. „Biznes na obcasach” dedykowana przedsiębiorczym kobietom. Miasto docenia lokalnych przedsiębiorców w konkursie gospodarczym.

Zainwestowali w Łomży

Kapitał ludzki

Na rozwój gospodarki Łomży mają niewątpliwie wpływ jednostki naukowo-badawcze i ich współpraca z przedsiębiorstwami w zakresie opracowania innowacji.

W Łomży działają dwie uczelnie wyższe o statusie akademii: Akademia Łomżyńska oraz Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych. Uczelnie poprzez swoją wiedzę, doświadczenie oraz potencjał badawczy wpływają na wzrost konkurencyjności i innowacyjności gospodarki regionu. Ogromne możliwości otwiera  Instytut Żywności i Gastronomii funkcjonujący w ramach AŁ posiadający doskonałe zaplecze naukowo – badawcze dla rozwoju technologii z sektora rolno-spożywczego, w odniesieniu m.in. do żywności ekologicznej czy funkcjonalnej.

Uczelnie oferują kształcenie na kierunkach informatyka, automatyka i robotyka, technologia żywienia, budownictwo i rolnictwo. W Łomży studiuje kilka tysięcy  studentów.

Szkoły techniczne i zawodowe kształcą wykwalifikowanych pracowników dostosowując ofertę do potrzeb rynku pracy.

Kształcenie zawodowe skupia się w 4 Zespołach Szkół o profilach; Techniczny, Mechaniczny, Ekonomiczny i Weterynaryjny. Kształci się w nich około 2,5 tysiąca uczniów, to ponad połowa wszystkich uczących się w szkołach średnich miasta. Łomżyńskie szkoły zawodowe oferują szeroki wachlarz kierunków kształcenia dla m.in: gastronomów, technologów żywności, budowlańców, elektryków, mechatroników, logistyków, weterynarzy, odzieżowców.

Dodatkowo  Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łomży zapewnia bazę do specjalistycznego, praktycznego szkolenia uczniów szkół zawodowych wszystkich typów. Oferuje również możliwość zorganizowania specjalistycznych kursów na specjalne zapotrzebowanie  inwestora.

Jakość życia

Łomża posiada bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę, która jest nieustannie wzbogacana o nowe inwestycje, których celem jest poprawa jakości życia mieszkańców oraz wzmocnienie potencjału inwestycyjnego miasta. To inwestycje drogowe oraz nowoczesna baza sportowo rekreacyjna. Na aktywnych czekają kryte pływalnie, ścieżki rowerowe, skateparki, ścianki wspinaczkowe, boiska sportowe, korty tenisowe oraz wiele innych form rekreacji. Uzupełnieniem bazy rekreacyjnej są bulwary miejskie z portem rzecznym.

W Łomży prowadzone są liczne inwestycje rozwijające infrastrukturę społeczną. Dzięki temu, z roku na rok wyraźnie poprawia się jakość życia mieszkańców.

Warto w tym miejscu wspomnieć również o Budżecie Obywatelskim, który jest jednym z kluczowych narzędzi aktywizacji mieszkańców. Oddając swój głos na konkretne pomysły, mieszkańcy Łomży mają realny wpływ na co zostanie wydana część środków z budżetu miasta.

Łomża stawia na zrównoważony rozwój w wielu obszarach, są to ekologiczne rozwiązania transportowe, w tym elektryczne autobusy, elektryczne hulajnogi czy rower miejski ŁOKER.

Warto wspomnieć o wysokim poziomie edukacji oraz dostępności opieki nad dziećmi. Unikalna jest działalność dwóch uczelni wyższych o statusie akademii w mieście wielkości Łomży. Szeroka oferta szkół zawodowych i technicznych kształci praktyków, a przedszkola i żłobki zapewniają opiekę nad najmłodszymi.

Łomża jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast Mazowsza. Położona w regionie „Zielonych Płuc Polski w otoczeniu parków krajobrazowych oraz Biebrzańskiego i Narwiańskiego Parków Narodowych oferuje wiele możliwości aktywnego spędzania czasu wolnego. Bogactwo występujących tutaj gatunków ptaków i zwierząt oraz unikalnych ziół przyciąga miłośników przyrody.

Natomiast wielokulturowość miasta wpływa na różnorodność tradycji, kultury i przede wszystkim unikalną kuchnię.

Łomża to także centrum kulturalne subregionu.
Każdego roku zjeżdżają tu teatry z całego świata, by uczestniczyć w Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Walizka. Wielkie imprezy muzyczne i taneczne przyciągają miłośników kultury z kraju i zagranicy. Działające na terenie miasta Teatr Lalki i Aktora, uznana Łomżyńska Filharmonia Kameralna, kino, muzea, galerie zapewniają dostęp do bogatej oferty kulturalnej.