Invest In Łomża

Dla Biznesu

Strefa Przedsiębiorcy

Zakładam firmę

Najprostszą organizacyjnie formą prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby fizyczne jest jednoosobowa działalność gospodarcza.
Rejestracja działalności następuje poprzez złożenie wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) elektronicznie lub w formie papierowej w Urzędzie Miejskim w Łomży.
Z tej formy rejestracji działalności gospodarczej nie mogą korzystać osoby prawne (również jednoosobowe spółki prawa handlowego utworzone przez osobę fizyczną), które w rozumieniu prawa podlegają przepisom dotyczącym osób prawnych i rejestrują się poprzez wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Wniosek o wpis do CEIDG stanowi jednocześnie zgłoszenie do ZUS/KRUS, GUS oraz naczelnika urzędu skarbowego. W związku z tym przy zakładaniu działalności gospodarczej należy rozważyć:

  • kwestie związane z ubezpieczeniem społecznym
  • kody działalności PKD prowadzonej działalności gospodarczej
  • formę opodatkowania.

Obowiązek ubezpieczeniowy w odniesieniu do osoby prowadzącej pozarolniczą działalność powstaje od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności, a ustaje z dniem zaprzestania lub zawieszenia jej wykonywania. Bez względu na to, czy działalność ma charakter okresowy czy nie, obowiązek opłacania składki na ubezpieczenia społeczne istnieje cały rok i nie jest uzależniony od występowania dochodu. Wyrejestrowanie lub zawieszenie działalności powoduje ustanie obowiązku ubezpieczeniowego.

Przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą zobowiązany jest do wskazania przedmiotu wykonywanej działalności zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD). Podanie kodów niezbędne jest na etapie zakładania firmy. Zmiana zakresu prowadzonej działalności jest możliwa pod warunkiem aktualizacji kodów PKD w CEIDG. Osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą dokonuje wyboru formy, w której działalność tę opodatkuje.

Do wyboru podatnika dostępne są następujące formy:

  • opodatkowanie na zasadach ogólnych, z zastosowaniem progresywnej skali podatkowej (stawki 12% i 32%)
  • podatek liniowy – stawka 19%
  • zryczałtowane formy opodatkowania – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Jak założyć własną firmę?

Od 1 stycznia 2015 r. rejestracja przedsiębiorcy dla celów VAT jest bezpłatna. Osoby posiadające podpis elektroniczny mogą złożyć VAT-R za pośrednictwem CEIDG. Terminy:
  1. Przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis bądź z datą przyszłą.
  2. Wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, następuje nie później niż następnego dnia roboczego od daty wpływu wniosku.
  3. Przedsiębiorca jest zobowiązany złożyć wniosek o zmianę wpisu w terminie najpóźniej 7 dni od dnia zmiany danych oraz wniosek o wykreślenie wpisu w terminie 7 dniu od dnia trwałego zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej.
  4. Zawieszenie lub wznowienie należy zgłosić najpóźniej w dniu zawieszenia lub wznowienia wykonywania działalności gospodarczej. Można wskazać datę wcześniejszą lub późniejszą niż złożenie wniosku, nie jest obowiązkowe.
Więcej informacji na stronie biznes.gov.pl.

Podatki

Podatki i opłaty lokalne
Budżet miasta na rok 2023 r.
Stawki podatku od nieruchomości

Miasto oferuje możliwość zwolnienia z podatku od nieruchomości do 3 lat na podstawie uchwały Rady Miejskiej Łomży nr 458/L/22 z dnia 23.02.2022 r.

Stawki podatku od środków transportowych

Od samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej:

  • powyżej 3,5 tony do 5,5 tony włącznie – 696,00 zł;
  • powyżej 5,5 ton do 7 ton włącznie – 810,00 zł;
  • powyżej 7 ton do 9 ton włącznie – 979,00 zł;
  • powyżej 9 ton do poniżej 12 ton – 1 112,00 zł;
  • od ciągników siodłowych i balastowych przystosowanych do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów od 3,5 tony i poniżej 12 ton – 1 673,00 zł;

Pełna treść uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych na 2023 rok

Taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków

Cena za dostarczoną wodę:

  • gospodarstwa domowe – 3,09 zł/m3 netto
  • pozostali odbiorcy wody – 3,11 zł/m3 netto

Cena za odprowadzanie ścieków – 5,61 zł/m3 netto

Stawka opłaty abonamentowej za dostawę wody  5,90 zł/m-c/odbiorca/dostawca netto

Stawka opłaty abonamentowej odprowadzania ścieków  5,90 zł/m-c/odbiorca/dostawca netto

Centrum Obsługi Przedsiębiorców

Centrum Obsługi Przedsiębiorców jest miejscem pierwszego kontaktu dla lokalnych przedsiębiorców i potencjalnych inwestorów. Zapewniamy kompleksową  informację o dostępnych terenach inwestycyjnych, zwolnieniach z podatku dochodowego czy od nieruchomości, możliwościach finansowania biznesu oraz administracyjne wsparcie. Dodatkowo oferujemy wsparcie pilota inwestycyjnego na każdym etapie procesu inwestycyjnego.  Kompleksowe wsparcie inwestora w zakładce wsparcie inwestora.

Tworzymy przyjazny klimat dla inwestorów i lokalnych przedsiębiorców. To platforma dialogu pomiędzy administracją i biznesem podczas śniadań biznesowych, gdzie przy porannej kawie, omawiane są sprawy dotyczące lokalnych przedsiębiorców oraz ich oczekiwań wobec lokalnego samorządu. Ich celem jest usprawnienie przepływu informacji pomiędzy administracją a biznesem , integrację środowiska przedsiębiorców oraz networking. Szczególnym powodzeniem cieszy się marcowa odsłona wydarzenia pn „Biznes na obcasach” dedykowana przedsiębiorczym kobietom. Miasto docenia lokalnych przedsiębiorców w konkursie gospodarczym Aranżujemy indywidualne spotkania w zależności od potrzeb czy networking. Promujemy przedsiębiorcze postawy wśród młodzieży podczas spotkań Akademia Biznesu czy Zabiznesuj w Łomży.

Centrum Obsługi Przedsiębiorców Urzędu Miejskiego w Łomży, 
Stary Rynek 14, 18-400 Łomża, 
Tel. +48 86 2156852, 
Mail: cop@um.lomza.pl
Język kontaktu: polski, angielski, rosyjski.

Park Przemysłowy Łomża

Park Przemysłowy Łomża jest nowoczesną Instytucją Otoczenia Biznesu o różnych funkcjach, wspierających rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw opartych na wiedzy, umiejętnościach i aktywności mieszkańców subregionu łomżyńskiego.

Główną funkcją Parku Przemysłowy Łomża jest wsparcie rozwoju przedsiębiorczości w Łomży i subregionie łomżyńskim, poprzez  inkubację, doradcze, prawne i finansowe usługi dla biznesu, wynajem powierzchni w hali technologicznej czy promowanie przedsiębiorczych podstaw wśród młodzieży.

Dzięki rozwiniętej współpracy z izbami gospodarczymi i handlowo- przemysłowymi Park Przemysłowy Łomża jest miejscem kojarzenia przedsiębiorców łomżyńskich z zagranicznymi partnerami.

Link do strony Parku